Cyklamen

Cyklamen perski vel fiołek alpejski…


Cyklamen


Z dzieciństwa pamiętam tą drugą nazwę – fiołek alpejski, choć ponoć jest ona nieprawdziwa i cyklamen nie ma nic wspólnego z fiołkiem, tym bardziej alpejskim.


To jeden z najbardziej efektownych kwiatów doniczkowych rozkwitających zimą.


Optymalne stanowisko


Najładniej i najdłużej kwitnie niestety w chłodnych pomieszczeniach, o temperaturze ok. 12⁰C. W ciepłym pokoju łodygi kwiatów i liści tracą swoją sprężystość.


Kwiaty i liście


Cyklamen zaskakuje ilością kolorów kwiatów. Z sezonu na sezon pojawiają się nowe odcienie różu i czerwieni, biel przełamana jest mniej lub bardziej wyrazistym rumieńcem. Kwiaty są gładkie lub postrzępione, często delikatnie pachną. Ozdobą cyklamena są także liście o marmurkowych wzorach.


Podlewanie


Problematyczne bywa podlewanie rośliny. Nie podlewa się jej tak jak większość kwiatów, czyli do doniczki. Bulwa cyklamena nie lubi być zalewana wodą i choruje. Podlewamy do spodeczka a jak roślinka wypije dostateczną ilość wody, nadmiar wylewamy.


Po przekwitnięciu bulwa rośliny wysycha i odpoczywa 3-4 miesiące,  po czym można posadzić ją ponownie. Niestety nigdy nie miałam cierpliwości i zaraz po tym jak cyklamen oklapł, lądował na kompoście. W tym roku postanowiłam wysuszyć bulwę i posadzić ponownie. Czy ktoś próbował i czy warto? Obawiam się, że sztucznie pędzone rośliny ponownie nie zakwitną już tak bujnie a liście będą miały słabe. No ale spróbuję.

Publikacja z 7 stycznia 2020
Więcej na temat: rośliny, kwiatki, kłącza i bulwy, w doniczce