Deser tiramisu

Błyskawiczny.


Deser tiramisu


 Kiedy właśnie zapowiedzieli  się goście, nie ma szans aby zdążyć upiec ciasto, a macie w lodówce składniki jak poniżej, to polecam zrobić szybki deser  tiramisu. Na 6 pucharków.


- 250 g serka mascarpone


- 12 podłużnych biszkoptów


- 2 jajka


- 2 łyżki cukru


- łyżka likieru amaretto


- filiżanka mocnej kawy (wystudzonej)


- kakao


Oddzielić żółtka od białek.


Żółtka utrzeć z cukrem na jednolitą masę, stopniowo dodawać serek mascarpone oraz likier. W osobnym naczyniu ubić białka. Dodać do masy serowej i wymieszać szpatułką do połączenia.


W każdym pucharku umieścić na dnie przepołowiony biszkopt, zamoczony uprzednio w kawie. Zamoczyć dosłownie na chwilę - zanim rozmoknie. Na biszkopt wyłożyć masę serową, a na niej ponownie położyć namoczone w kawie ciastko i wyłożyć pozostałą masę. Ja jeszcze na wierzch dałam po łyżce bitej śmietany, która została mi po wypełnieniu waflowych rurek. Wersja totalnie „na bogato”.


Pucharki z deserem schłodzić w lodówce, a przed podaniem oprószyć kakao.


Oczywiście najsmaczniejsze tiramisu jest wtedy, kiedy poleży trochę w lodówce, aromat kawy połączy się z amaretto, a krem będzie przyjemnie chłodny. Ale w praktyce wszystko zależy od tego, ile mamy czasu do przyjścia gości. Mój deser schładzał się w niedzielę 2 godziny i bardzo wszystkim smakował.

Publikacja z 28 stycznia 2020
Więcej na temat: desery